Popotovanje v Logarsko dolino
V prelepem sončnem jutru smo se odpravili proti Logarski dolini. Pot nas je vodila mimo Preddvora, proti Jezerskem. Na poti proti Jezerskem smo se na kratko ustavili na kavici in si v lepem sončnem jutru ogledevali slikovito naravo. Nadaljevali smo do Jezerskega kjer smo se ustavili pri Planšarskem jezeru ter nadaljevali pot proti mejnemu prehodu Jezerski vrh.
Ko smo prispeli na avstrijsko stran, kjer imajo ob vijugasti cesti na večih mestih počivališča, kjer si lahko na kratko oddahnemo in ogledujemo slikovito naravo. Kmalu smo zavili na desno iz ceste ki vodi v Železno Kaplo in se začeli vzpenjati proti mejnemu prehodu Pavličevo sedlo. Na poti proti mejnemu prehodu smo se na kratko ustavili na enem izmed počivališč na izredno lepi razgledni točki, kjer je prekrasen razgled na Kamniško Savinjske alpe.
Pot smo nadaljevali proti mejnemu prehodu Pavličevo sedlo, kjer smo se na kratko ustavili in si na kratko prebrali na obcestni informacijski tabli, da mejni prehod na Pavličevem sedlu (
Po kratkem postanku smo pot nadaljevali proti Logarski dolini. Pri vstopu v logarsko dolino smo plačali vstopnino v Krajinski park Logarska dolina in nadaljevali pot proti parkirišču ob slapišču Palenk. Na kratko smo se zazrli v prelepo naravo Kamniško Savinjskih Alp.
Odpravili smo se proti slapišču Palenk, ki je oddaljen od parkirišča le kakih
Po kratkem oddihu na razgledni točki pri slapišču Palenk smo se odpravili proti veličastnemu slapu Rinka. Že na parkirišču, ki je oddaljeno cca 10 minut od slapu, je bila kar velika gneča, namreč parkirišče je bilo skoraj polno. Na parkirišču je bilo opaziti kar nekaj skupin, ki so prispeli z avtobusi. Po kratkem 10 minutnem pohodu, se je pred nami odprl razgled na prekrsen slap Rinka ter Orlovo gnezdo, ki leži tik ob slapu. Počasi smo se spustili pod sam slap, ki nas je malo osvežil vročine, ki je pripekala na nas. Ko smo se naužili svežine smo se počasi odpravili proti Orlovemu gnezdu, od koder je prelep razgled na Kamniško Savinjske alpe ter na slap Rinka.
Po kratkem počitku na Orlovem gnezdu smo se še enkrat odpravili na osvezitev ob vznožje slapa, nato pa počasi proti parkirišču. Pred odhodom smo si na informativni tabli prebrali, da reka Savinja pridobiva vodo iz več izvirov pod krnico Okrešelj. Prvih nekaj sto metrov vodnega toka oblikujejo skalne stopnje v obliki slapov in brzic, nato pa voda pade preko tektonsko-ledeniške stopnje. Polkrožno oblikovano previsno območje, preko katerega prosto pada mogočni slap
Počasi smo se odpravili proti Oglarski bajti, kjer smo si ogledali Oglarsko bajto in si prebrali, da je bilo oglarjenje v prešnjem in na začetku tega stoletja pogost način izkoriščanja gozdov, posebno v odročnejših predelih. Da so na tem območju nekoč kuhali oglje, nam še danes pove črna prst na prenekaterih mestih. Oglje so uporabljali, kot gorivo v kovačijah, ki so bile pogoste na kmetijah. Prodajali pa so ga tudi italjanskim trgovcem.
Prišel je čas za kosilo in odpravili smo se proti Domu planincev, kjer smo si na kratko se ogledali Spomenik privržencema Slovencev, ki stoji tik ob domu. Prijazna natakarica nam je obrazložila, da je spomenik postavljen Johannesu Frischaufu in Franu Kocbeku. Oba sta bila ljubitelja Kamniško-Savinjskih Alp in privrženca Slovencev. Povedala nam je da se je Johannes Frischauf rodil leta
Po kosilu smo imeli splaniranih še nekaj turističnih točk, vendar nas je prehitela nevihta in morali smo se žal odpraviti proti domu. Vendar se kmalu spet vrnemo in opišemo še preostale turistične znamenistosti okoli Logarske doline.
V kolikor se odpravljate na daljši oziroma večdnevni izlet, si lahko TUKAJ ogledate kje lahko vnovčite vaše turistične bone v Savinjski regiji.